Wspomnienia Gabriela Wincenciaka, syna Józefa i Natalii Wincenciak

   Moja mama pochodziła z Zagórza, a ojciec z Buliny koło Myślenic. Poznali się na przymusowych robotach w Niemczech w czasie II wojny światowej.

Dawne zdjęcia
Dawne zdjęcia

   Moi rodzice osiedlili się w Bereście w 1947 roku. Na początku nie mieli z czego żyć, bo była bardzo duża bieda. Kto pochodził z bogatszej rodziny, to przyszedł z krową lub kozą. Ale większość ludzi przyszła z pustymi rękami. Mój ojciec Józef Wincenciak od początku udzielał się społecznie. Na samym początku nie było jeszcze szkoły, a Tato umiał czytać, pisać i liczyć, więc zorganizował u siebie w domu naukę – chodzili do niego mieszkańcy, żeby się czegoś nauczyć. Później, po jakimś tam czasie założył mały teatrzyk i robił przedstawienia. Ludzie bardzo się z tego cieszyli, bo mieli jakąś tam rozrywkę. 

Dawne zdjęcia
Dawne zdjęcia

 Nauka w mieszkaniu Józefa Wincenciaka

Pod koniec lat czterdziestych zorganizował Ochotniczą Straż Pożarną w Bereście, żeby ludzie czuli się bezpieczniej. Straż dostała wtedy wóz strażacki z ręczną pompą do wody. Pierwsza remiza strażacka znajdowała się po drugiej stronie drogi nad obecną bazą Antoniego Romańczyka. Później wspólnie ze swoim zastępcą Wojciechem Bryniakiem i ks. Henrykiem Ostachem, proboszczem z Kamiannej, zorganizowali Ochotniczą Straż Pożarną w Kamiannej. W późniejszych latach, gdy w Krynicy zaczął otwierać się powoli rynek pracy, ludzie chodzili pieszo do Krynicy, gdyż nie było żadnych środków lokomocji. Ludzie żyli z pracy na gospodarstwach rolnych i chodzili z jajkami, serem czy masłem, żeby sprzedać i zarobić parę groszy. Mój ojciec w późniejszych już czasach był opiekunem społecznym. Starsi ludzie chodzili do niego z jakimiś papierami do wypełnienia, żeby mogli dostać zapomogę żywnościową czy pieniężną. Do późnej starości był Komendantem Straży Pożarnej.

Dawne zdjęcia
Dawne zdjęcia

Natalia i Józef Wincenciakowie z lewej.
Dawne zdjęcia
Dawne zdjęcia

1941 rok, wieś Żytniów, woj. Łódzkie. Józef Wincenciak pierwszy z prawej.

Dawne zdjęcia
Dawne zdjęcia

Józef Wincenciak we Francji po wojnie.

Komentarze:

Statystyki

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.